Łupież
Łupież tłusty
4 kwietnia 2016
0

Łupież tłusty (łupież łojotokowy) jest jedną z odmian łupieżu, wywoływaną przez grzyby Malassezia furfur (inaczej zwane Pityrosporum ovale).  Charakteryzuje się ciężkimi, tłustymi, żółtymi łuskami przylegającymi dokładnie do skóry głowy. Mogą powodować ból i swędzenie.

Na występowanie łupieżu tłustego w szczególności narażone są osoby będące w wieku dojrzewania, kobiety w trakcie menopauzy oraz osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. W przeciwieństwie do łupieżu suchego może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. do całkowitego wyłysienia.

Łupież tłusty – objawy

W przeciwieństwie do objawów łulupiez-tlustypieżu suchego (najbardziej popularna odmiana łupieżu, charakteryzująca się białym „pyłkiem” spadającym z głowy), ciężko je zobaczyć gołym okiem. Z  tego właśnie powodu czasami dochodzi do ich ignorowania bądź przypisywania innym schorzeniom, np. łojotokowemu zapaleniu skóry.

Łupież łojotokowy charakteryzuje:

  • nadmierne przetłuszczanie skóry
  • uciążliwe swędzenie skóry głowy
  • zaczerwieniona i podrażniona skóra głowy

Łupież tłusty – leczenie

Leczenie łupieżu tłustego polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Należy przywrócić jej naturalne pH (5,55)  i zniwelować nadmierne wydzielanie sebum. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, a konkretnie leczniczych szamponów przeciwłupieżowych. Skuteczny szampon na łupież tłusty zawiera w swoim składzie substancje czynne o działaniu przeciwłojotokowym. Zwalczają drożdżaki odpowiedzialne za powstawanie łupieżu tłustego oraz pielęgnują delikatną skórę głowy.

Produkty polecane przez trychologów

01Dandrene to leczniczy szampon do łupieżu tłustego składa się z wyjątkowej kombinacji składników aktywnych, takich jak klimbazol, ketokonazol, kompleks z wierzby bijącej oraz krzewu Manuka i wyciąg z pestek granatu. Normalizuje proces wytwarzania sebum, przywraca prawidłowe pH skóry głowy. Zwalcza objawy i przyczyny powstawania łupieżu. Skutecznie zapobiega jego nawrotom.

Czytaj więcej … ZAMÓW TERAZ

 

 

jasonDandruff Relief w swoim składzie zawiera substancje czynne o udokumentowanym działaniu przeciwłupieżowym. Dokładnie oczyszcza skórę głowy oraz łagodzi świąd. Testowany dermatologicznie.

Czytaj więcej … ZAMÓW TERAZ

 

 

 

 

locctaneL’occitane Shampooing szampon bogaty w aktywne składniki przeciwłupieżowe. Zapobiega wypadaniu i przetłuszczaniu włosów. Pomaga zredukować nadmiar sebum i przywrócić naturalne pH skóry głowy.

Czytaj więcej … ZAMÓW TERAZ